Operaci rtů podstupují převážně ženy, a to v případě nespokojenosti s tvarem či objemem rtů. Výsledkem jsou rty smyslnější a plnějšího vzhledu. Rozšíření úzkého rtu lze provést buď implantací vlastní tkáně (tuk, fascie) nebo implantací umělého materiálu (kolagen, hyaluronová kyselina). Metoda pomocí implantátů má většinou pouze dočasný efekt (přibližně 6 měsíců).

Předoperační činnosti

  • Na operaci není potřeba žádná zvláštní příprava. Pacienta čeká pouze konzultace s chirurgem a vybrání nejvhodnější metody zákroku.
  • Doporučuje se před zákrokem neužívat léky, které způsobují zvýšené krvácení (aspirin, acylpyrin, alnagon).
  • Pacient také nesmí trpět infekcí rtu nebo dutiny ústní (afty, opary, čepy na mandlích) či nachlazením.
  • Minimálně 6 hodin před zákrokem nesmí jíst, pít ani kouřit.

Zákrok probíhá v lokální anestezii, výjimečně v anestezii celkové, pokud si toto pacient vyžádá.

Rozšíření úzkého rtu s využitím vlastní tkáně z okolí

Tkáň může být odebrána z břišní, hýžďové, stehenní nebo spánkové oblasti. Aplikuje se injekcí do rtu. Výhodou je její lepší přijetí tělem. Nevýhodou je výskyt jizvy v místě odběru tkáně.

Rozšíření úzkého rtu s využitím vlastní tkáně rtů

Rty se rozšíří pomocí posunu tkání. A to nejčastěji dvěma metodami:

  1. Posun okolní tkáně

Jde o rozšíření rtu pomocí slizničních laloků, v první etapě střední partie rtu a po 3 měsících následuje etapa druhá, tzn. rozšíření rtu dvěma postranními laloky. Tato metoda nezanechává viditelné jizvy.

  1. Excize kůže

Rty se rozšíří vyříznutím proužku kůže nad hranicí červeně rtu nebo těsně pod nosem. Po zašití tak kůže ret povytáhne čili zvětší. Tato metoda zanechává bohužel velmi nápadné jizvy.

Rozšíření úzkého rtu s využitím implantátů

Do okolí kruhového svalu rtu se zavede implantát. V současné době se používá celá řada materiálů:

  • Silikon (Výhodou je trvanlivost. Nevýhodou posuvnost materiálu, nepříjemný pocit cizího tělesa ve rtu.)
  • Pevné syntetické materiály (Např. Goretex. Výhodou je snadné prorůstání a manipulace. Nevýhodou pocit cizího tělesa ve rtu, možnost nepřijetí organismem.)
  • Biologické implantáty (Např. kolagen, kyselina hyaluronová. Výhodou je okamžitý efekt zákroku. Nevýhodou příliš krátký efekt.)
  • Vlastní pevné preparáty (Např. vlastní štěpy z tuku či svalu. Výhodou je přirozený výsledek a trvalý efekt. Nevýhodou delší hojivost s možnými otoky a modřinami.)
  • Vlastní liquidní materiály (Např. tuková zrna. Nevýhodou je opět delší hojivost s možnými otoky a modřinami.)

Pooperační péče

V prvních dnech dochází k výraznému otoku a změně citlivosti, otok zhruba do 7 dní ustupuje. Doporučuje se ledovat. U všech operačních postupů je dobré dutinu ústní vyplachovat heřmánkem či zředěnou ústní vodou, a to jako prevence infekce. V prvních dnech po operaci je vhodná kašovitá strava. Nevstřebatelné stehy bývají odstraněny v průběhu 7-12 dní. Výsledný tvar a velikost rtu se stabilizuje do 2 měsíců. Do běžného denního režimu i fyzické zátěže se však lze zapojit již za 5-7 dní.

Komplikace

Po operaci se mohou objevit záněty, infekce, ale také asymetrie či nepřijmutí implantátu tělem. Hojení je značně individuální proces, který je závislý i na svědomitosti pacienta.