Vrásky patří neodmyslitelně k procesu stárnutí lidského organismu. Tento proces nastává v individuálně různé věkové hranici. Bývá ovlivněn především dědičností, životním stylem, stravovacími návyky, pracovním vytížením, stresem. Vrásky ovlivňuje také aktivita mimických svalů. Vzhled obličeje může s přibývajícím množstvím vrásek působit smutným, utrápeným dojmem.
Řešením může být korekce vrásek. Plastická a estetická chirurgie nabízí v současné době mnoho metod vedoucích k odstranění vrásek a úpravě vzhledu obličeje. Od již zmiňovaného face liftingu, soft-APTOS liftingu nebo lipofillingu (v jiných kapitolách), až po injekční implantáty, botulotoxin, chemický peeling a další.
Odstranění vrásek injekční metodou
Používají se gelové výplňové materiály různého složení a doby trvanlivosti, většinou na bázi kyseliny hyaluronové, na bázi polyacrylamidového gelu nebo lze použít také vlastní tuk. Tyto kožní implantáty lze využít k vyplnění vrásek mezi obočím, nosoretní rýhy, vrásek na čele, bradě, k vyplnění propadlých tváří nebo kruhů pod očima a v neposlední řadě také ke zvětšení či modulaci rtů.
Při aplikaci se používá znecitlivující mast nebo lokální injekční anestetikum. Efekt zákroku je okamžitý, avšak poměrně krátkodobý. Trvanlivost zákroku závisí na mnoha faktorech: typu kůže, věku, životním stylu, ale i rozsahu upravované oblasti. Všeobecně se uvádí 6 měsíců až 2 roky.
Před zákrokem chirurg zhodnotí celkový zdravotní stav pacienta, probere jeho motiv k plánovanému zákroku a vybere vhodný typ implantátu. Zákrok trvá přibližně 15-60 minut.
Nejčastěji používané typy injekčních výplní:
- Kolagen
Vyživuje kůži, svaly, kosti i vaziva prostřednictvím, proteinů. Je vstřikován jehlou několika body na okraji operovaného místa.
- Tuk
Tuk se odebere např. z břicha, stehen nebo hýždí pomocí jehly nebo kanyly a poté se umístí do požadovaného místa.
- Kyselina hyaluronová
Aplikuje se jehlou pod vrásku, čímž se vyplní její objem. Kyselina hyaluronová zvyšuje schopnost kůže vázat vodu, zvyšuje pevnost a pružnost pokožky a navrací pleti přirozený vzhled. Po aplikaci se může v místě vpichu objevit otok, zarudnutí, svědění nebo zvýšená citlivost. Tyto příznaky během několika dní odezní. Operovanou oblast není vhodné vystavovat přílišnému teplu (sauna, solárium) nebo chladu. Po dobu 6 hodin se nesmí kůže dotýkat nebo používat make-up.
Odstranění vrásek botulotoxinem
Botulotoxin se používá k prevenci a odstranění mimických vrásek a to injekčně do požadovaných oblastí. Nejčastěji se botulotoxinem upravuje čelo, oblast mezi obočím a okolí očí. Přípravek přeruší nervová zakončení svalů a přeruší tak další smršťování mimických svalů a následnou tvorbu vrásek. U nás se používají v estetické chirurgii dva typy: Botox a Dysport.
Zákrok trvá přibližně 30 minut a provádí se bez umrtvení. Efekt se dostaví do 14 dnů, jeho trvanlivost se pohybuje v rozmezí 3-10 měsíců. Pro lepší výsledek je vhodné aplikaci botoxu podstupovat dvakrát do roka.
Před zákrokem chirurg zhodnotí celkový zdravotní stav pacienta a probere jeho motivaci k plánovanému zákroku. Zákrok se nedoporučuje podstoupit těhotným a kojícím ženám.
Další možností využití Botoxu je odstranění nadměrného pocení.
Odstranění vrásek chemickým peelingem
Chemický peeling spočívá v narušení a odloučení povrchových vrstev kůže aplikací směsi různých ovocných kyselin různé koncentrace. Po obnovení nové pokožky je vzhled pleti zdravější a zářivější. Používá se k pročištění a rozjasnění pleti, vyhlazení vrásek, redukci rozšířených pórů a regeneraci pokožky poškozené sluncem. Často bývá součástí léčby akné. Zákrok trvá přibližně 10-15 minut.
Příprava spočívá v aplikaci speciálního krému nebo roztoku. Prvních 7-14 dní jednou denně, v dalších dvou týdnech dvakrát denně. Kůže se před zákrokem očistí a odmastí speciálním roztokem. Poté se jemným štětečkem nanese na obličej směs kyseliny a nechá 2-7 minut působit. Odstraní se speciálním neutralizačním roztokem. Během aplikace se může objevit štípání či pálení.
Po peelingu se kůže oplachuje převařenou vodou a vyživuje hydratačním krémem. Nutná je ochrana před slunečním zářením.
Rozlišujeme 3 druhy peelingu:
- Povrchový peeling
Lze jej použít na všechny typy kůže. Je vhodný k ošetření akné, rozšířených pórů, vyhlazení jemných vrásek. Po zákroku je pleť jen mírně zarudlá. Není však potřeba žádné zvláštní ošetřování ani čas na zotavení.
- Středně hluboký peeling
Proniká do hlubší části kožní tkáně. Narušení kůže se rovná 2. stupni popálenin. Je vhodný k odstranění jizev po akné, vybělení pigmentových skvrn a vyhlazení hlubších vrásek. Silné zarudnutí kůže po 2-3 dnech odezní a je nahrazeno strupy a olupováním. K zahojení dojde přibližně po týdnu.
- Hluboký peeling
Pro jeho četné nežádoucí účinky se dnes už téměř nepoužívá.