Prsa mají v životě ženy důležitou roli, představují symbol ženské krásy a plodnosti. Jejich tvar, velikost a symetrie se odráží na psychice a sebevědomí ženy a velmi často má vliv i na partnerský život.

Jedním z defektů prsů, které mohou ženu stresovat, mohou být vpáčené bradavky, kdy bradavky jsou zatlačeny do vnitřku prsu. Vpáčené nebo ploché bradavky jednak nevypadají esteticky, a jednak mohou být i významnou překážkou praktické funkce, tzn. že mohou být překážkou při kojení. Zatímco úprava velikosti a tvaru prsou patří k nejčastějším operačním zákrokům plastické chirurgie, úprava vzhledu dvorce a bradavky již mezi veřejností tolik známá není.

Vpáčená bradavka může být vada vrozená (nejčastěji jde o následek chybného embryonálního vývoje prsní bradavky), ale může také vzniknout až v průběhu života (jako následek operace prsů). Vpáčená bradavka získaná v průběhu života může být příznakem nádorového bujení prsu. V tomto případě je nutné vyšetření chirurgem, mammologem nebo onkologem. Tímto problémem mohou trpět také dívky v pubertě, avšak u nich se problém s největší pravděpodobností vyřeší sám bez nutnosti operačního zákroku. Vpáčené bradavky se mohou vyskytovat jednostranně i oboustranně.

Předoperační činnosti

Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Lékař určí umístění dvorců tak, aby byla prsa v přiměřené výši vzhledem k postavě, tvaru hrudníku a velikosti prsou pacientky.

  • Pacientka podstoupí klasické interní předoperační vyšetření, dále gynekologické a mammologické vyšetření.
  • Pacientka nesmí trpět žádnou virovou infekcí či jinou chorobou.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • V den zákroku se pacientka dostaví na kliniku nenalíčená, s vyholeným podpažím. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.

Operace

Existují 3 stupně vpáčených bradavek:

  1. stupeň – bradavka se při masáži dvorce či jiné stimulaci sama vysune
  2. stupeň – při masáži se nevysune, lze ji však vytáhnout
  3. stupeň – bradavku není možné ani vytáhnout

Jedním z parametrů při rozhodování o operačním postupu je právě stupeň vpáčených bradavek. Přihlíží se také k tomu, zda má ke korekci dojít u ženy, která již kojit nebude, nebo u ženy, kterou těhotenství a kojení teprve čeká.

Existují 2 principy operačního postupu – konzervativní (sem patří piercing, masáž, formovače bradavek, kontaktní kloboučky) a operační (uvolnění zkrácení vazivových struktur podél mlékovodů, přerušení mlékovodů).

Konzervativní postupy se provádí minimálně půl roku. Teprve při nezlepšení stavu se přistoupí k operaci. Někdy však chirurg rovnou doporučí operaci, protože konzervativní principy léčby nabývají úspěšné nebo mají krátkodobý efekt.

Zákroky se provádí v místní anestezii.

Piercing

Metoda se používá u lehkých stupňů vpáčených bradavek.

Masáž (tzv. Hoffmanova technika)

Pomáhá uvolnit srostlé vazy. Dva prsty položené na hranici dvorce se s mírným tlakem roztahují do šířky.

Formovače bradavek

Průhledná forma ve tvaru bradavky se připevní na prs, poté se z formovače vysaje vzduch, čímž vznikne podtlak, kterým dojde k vytažení zkrácených vazů a mlékovodu. Léčba se aplikuje minimálně 8 hodin denně po dobu 3-6 měsíců. Tato metoda je nebolestivá, diskrétní a lze ji použít i v těhotenství nebo těsně před kojením.

Kontaktní kloboučky

Pomáhají maminkám při kojení. Silikonový, latexový či plastový klobouček se přiloží na dvorec. Díky výběžku imitující vztyčenou bradavku s malým otvorem uprostřed je miminko schopné sát. Nevýhodou je riziko rychlého množení bakterií.

Operační postup uvolněním zkrácených vazivových struktur podél mlékovodů

Metoda bez poškození mlékovodu se používá u žen, které chtějí v budoucnu kojit. Z několika řezů do tvaru kosočtverce na přechodu dvorce a bradavky se uvolní vazivo. Požadované polohy bradavky se docílí příčným sešitím. Jizvy na dvorci a bradavce nebývají nápadné. Avšak ani výsledek nebývá většinou příliš uspokojivý.

Operační postup s přerušením mlékovodů

Metoda se používá u žen, které už nechtějí v budoucnu kojit.

Dvěma drobnými řezy se přeruší mlékovody a ostatní zkrácené struktury. Požadovaná poloha bradavky se zafixuje přibližně na 2-3 týdny silikonovým drénem.

Dalším postupem je rozpoltění bradavky a přerušení zkrácených struktur. S užitím několika laloků se vyplní báze bradavky.

Výsledky metod s přerušením mlékovodu jsou uspokojivější.

Pooperační péče

Klientka dochází na kontroly a převazy. Stehy jsou odstraněny v rozmezí 3-10 dnů po operaci. Mohou se objevit otoky bradavek a snížení citlivosti, která do 7 dní odezní.

Komplikace

Komplikace bývají vzácné. Mohou jimi být recidiva onemocnění, otoky, krvácení, infekce, asymetrie bradavky, zvýšená pigmentace, snížená citlivost bradavek či keloidní jizvy (tzn. se zmnoženým vazivem).