Jizva je trvalé poškození kůže. Nejčastěji vzniká po úrazu, popálením, po operaci nebo jako následek některých onemocnění, např. akné nebo neštovice. Jizvy se mohou někdy vyskytovat na místech, která jsou denně vystavována zraku jiných lidí, a jsou tak pro člověka estetickým handicapem a zdrojem pocitů méněcennosti.

V dnešní době lze však již i jizvy operovat. Metod úprav a odstranění jizev je několik, nejčastější je chirurgická metoda tzn. vyříznutí skalpelem a metoda pomocí laseru.

Chirurgická operace jizev

Po chirurgickém odstranění skalpelem se rána uzavře stehy a přelepí náplastí. Po několika dnech se náplast odstraní a rána se nechá vyschnout. Stehy z obličeje se odstraňují zhruba po 10 dnech od zákroku, stehy na ostatních částech těla zhruba po 3 týdnech. Nevýhodou této metody jsou patrné stopy po zákroku.

Laserová operace

Lze ji použít na všechna místa na těle. Předpokladem použití laserové metody je předchozí vyšetření dermatologa, který zhodnotí stav pokožky a zákrok doporučí. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění. Po aplikaci znecitlivující látky, případně anestetické masti, laser jizvu zabrousí, zahladí a laserové teplo smrští kůži v operovaném místě. Výsledkem je vyhlazená jizva.

Rána se hojí jako běžná odřenina. Vytvoří se strup, který zhruba po 4 dnech odpadne. Během 10 dní se místo zahojí. Poté je vhodné aplikovat speciální mastné krémy. Po 14 dnech je možný návrat k běžné kosmetice a make-upu. Nutností je ochrana operovaného místa před slunečním zářením krémem s vysokým ochranným faktorem po dobu 2 měsíců. Výsledek je možné zhodnotit po 3-4 týdnech. V případě nespokojenosti lze zákrok po určité době podstoupit znovu.

Další metody odstranění jizev

Kortikoidy

Látka obsahující kortikoidy se injekcí aplikuje přímo do jizvy. Jizva se zatáhne a již není tolik vystouplá.

Výplňové materiály

Látky se aplikují injekcí přímo do jizvy a tím ji vyplní a vyhladí.

Doplňkové kosmetické přípravky

Zlepšují, bělí a vyhlazují povrch kůže.

Kromě korekce jizev se laser využívá i k léčbě kožních výrůstků, bradavic, mateřských znamének, pigmentace kůže, pih a dalších kožních výrůstků. Je také dobrou volbou tam, kde by klasický chirurgický zákrok zapříčinil vznik výrazné pooperační jizvy (např. v místech velkého pnutí či v místech vystavovaných tlaku prádla).

Tyto anomálie mohou po určité době přejít v rakovinové bujení, proto je vhodné jejich včasné odstranění. Před zákrokem je ale vždy nutný posudek dermatologa, který podrobným vyšetřením zjistí, zda jde o výrůstek zhoubný či nikoliv.

Velmi účinná je léčba pomocí laseru u bradavic. Toto infekční onemocnění virového původu se lehce přenáší drobnými oděrkami a následně rychle rozrůstá. Dříve byly bradavice odstraňovány pomocí dusíku, aplikací chemických látek nebo vyříznutím. Laser však dokáže bradavice odstranit bezbolestně, bez pooperačních jizev a s trvalým výsledkem.

Laser se osvědčil také u odstraňování pih a pigmentových skvrn. Jde o skvrny kožního barviva na pokožce různé velikosti. Jejich vznik je zapříčiněn geny, ale i vystavováním se slunci, spálením kůže, záněty, věkem nebo může jít o následek hormonálního onemocnění. Laser roztříští pigmentovou skvrnu na drobné částečky, které už tělo samo za pár dní vstřebá. Pih se lze zbavit také depigmentačními krémy (např. Neostrata, Inklem) nebo chemickým peelingem.