Prsa mají v životě ženy důležitou roli, představují symbol krásy, ženskosti a plodnosti. Jejich tvar, velikost a symetrie výrazně ovlivňuje psychiku a sebevědomí a velmi často i partnerský život ženy, a to v případě jakékoliv výraznější odchylky od „normálu“ a trendů v dané době. Odchylky mohou být vrozené, ale i získané v průběhu života (např. po těhotenství a kojení či v menopauze). K jejich odstranění dnes existuje celá řada operačních zákroků plastické chirurgie.

Jedním z nich je i plastická operace prsních dvorců, resp. jejich zmenšení. Jde o modelační operaci, kterou je řešena tzv. hypertrofie (zvětšení bradavky) nebo asymetrie prsních dvorců. Vlivem těhotenství, kojení či menopauzy mohou prsní dvorce dosáhnout svého zvětšení. Také velikost na každé straně může být navzájem odlišná, což sice nijak neovlivňuje funkci prsu, ale pro ženu je takováto vada neestetická a je v celku pochopitelné, že jí vadí. Chirurgický zákrok ve smyslu zmenšení prsních dvorců zbaví ženu komplexů a zvedne opět její sebevědomí.

Předoperační činnosti

  • První věcí před zákrokem bývá konzultace s chirurgem ohledně motivace, se kterou k zákroku přistupuje.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • V den zákroku se na kliniku dostaví nenalíčená, s vyholeným podpažím. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
  • Na proces hojení je třeba počítat minimálně se 4 dny dovolené.

Operace

Zmenšení prsních dvorců spočívá v odstranění nadbytku kůže v jejich okrajích. Po obříznutí dvorce a odstranění nadbytečné kůže se rána sešije. Dvorce se tak zmenší do požadované velikosti. Po obvodu prsních dvorců vznikne nepatrná jizva. Zákrok je většinou prováděn v celkové anestezii a vyžaduje jednodenní hospitalizaci. Může být prováděn v souvislosti s modelací prsou i jako samostatný zákrok.

Prsní dvorec má průměrné rozměry 40×40 mm. Při jeho operaci se mimo jiného musí dát pozor na svalovinu pod dvorcem, která zapříčiňuje svraštění dvorce. Její poškození by mohlo mít negativní vliv na výsledný efekt.

Pooperační péče

Po operaci se rána zalepí náplastí a přikryje sterilní gázou zhruba na dobu 14 dní. Každý druhý den si pacientka náplast vydesinfikuje, ale zatím ji neodlepuje. Stále kryje ránu gázou. Teprve po 14 dnech chirurg gázu i náplast odstraní a prsa se poté omyjí. Stehy není třeba odstraňovat, k zákroku se používají vstřebatelné nitě. Po sundání náplastí se doporučuje provádět tlakové masáže jizev. Tlak se tvoří prsty po dobu 30 sekund postupně na všechna místa jizvy, s několikadenním opakováním. Mohou být využity i různé hydratační krémy.

Do kancelářské práce je možné se zapojit po 4-6 dnech. Do běžného denního režimu a fyzické zátěže přibližně po 3 týdnech. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.