Tvar ženských ňader je velmi individuální. Jejich nesprávný tvar, velikost a symetrie výrazně ovlivňuje psychiku, sebevědomí a velmi často i partnerský život ženy. Tyto odchylky vznikají jako vývojové vady (nedostatečný vývin jednoho či obou prsů), vznikem deformity tvaru (např. po podstoupených operacích či úrazech) nebo také vlivem věkových a hormonálních změn.

Především věkem, během menstruačního cyklu, během významných hormonálních výkyvů (puberta, klimakterium, těhotenství, kojení) nebo po větší redukci váhy dochází k povolení kůže, poklesu a snížení objemu prsů. Vliv na změnu tvaru má také jejich nadměrná velikost. U větších prsů dochází často k jejich povolování a poklesu. Jejich výraznou váhou také dochází k přetěžování zad a páteře. V takovýchto případech může pomoci právě modelace prsou, mnohdy spojená se zmenšením.

Co je modelace prsou?

Modelace prsou (tzv. mastopexe) je operační výkon upravující tvar poprsí. Cílem je pozvednutí a vytvarování povislých prsou s výsledným efektem mladistvějšího vzhledu. Většinou se jedná o úpravu výšky bradavky a dvorce a modelaci prsní žlázy. Optimální věková hranice pro modelaci prsou je ryze individuální. Doporučuje se podstoupit ženám, které už neplánují těhotenství, protože těhotenstvím a kojením dochází k objemovým změnám, které mají na výsledek operace negativní vliv. K zákroku se přistupuje z estetických i zdravotních důvodů.

Předoperační činnosti

  • Prvním krokem je konzultace s chirurgem ohledně motivace, se kterou pacientka k zákroku přistupuje.
  • Následuje mammologické, sonografické, případně mammografické vyšetření.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • Pacienta nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou.
  • V den zákroku se dostaví na kliniku s umytými vlasy, bez nalíčení. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.

Operace

Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 1,5-3,5 hodiny. Podstatou operace je odstranění přebytku kůže kolem prsního dvorce. Velikost jizev závisí na stupni poklesu a velikosti prsu.

Řez může být veden:

  1. kolem dvorce ve vejčitém tvaru (případně doplněn malým bočním řezem)
  2. kolem dvorce ve vejčitém tvaru s vertikálním řezem dolů k podprsní rýze
  3. kolem dvorce, kolmo do podprsní rýhy a podél podprsní rýhy – řez má tvar obráceného písmene T

Pooperační období

Pacientka odchází do domácího ošetřování druhý den, po převazu rány. Může se objevit únava, bolest, otoky, podlitiny. Ty by měly do 5 týdnů vymizet. Zhruba pátý den po operaci se sundá obvaz a nahradí elastickou podprsenkou. Nevstřebatelné stehy jsou odstraněny 7.-21. den po operaci. Návrat do zaměstnání je možný za 1-2 týdny. Pacienta však nesmí nic zvedat nad hlavu 3-4 týdny od zákroku. Do běžného denní režimu a fyzické zátěže je možné se zapojit přibližně za 2 měsíce. Po dobu 6 měsíců se dochází na kontroly na kliniku. Po 6 měsících na kontroly do mammologické poradny.

Komplikace

K nejčastějším komplikacím patří krvácení, infekce, rozpad rány, odumření části dvorce, snížená citlivost bradavky, výrazná asymetrie, zbytnění jizev, krevní sraženiny v cévách, nemožnost budoucího kojení. Kvalita jizev je velmi individuální, závisí na schopnosti hojení organismu.

Zmenšení prsou (mammoplastika)

Nadměrná velikost prsou není jen vada kosmetická, ale i zdravotní. Zapříčiňuje především bolesti krční, hrudní a bederní páteře, otoky dolních končetin, bolesti hlavy, plísně a ekzémy, bolestivost prsou, krvavé pruhy od podprsenky. Hmotnost prsní žlázy postupně deformuje tvar poprsí, a proto její odstranění a následná modelace prsu poskytuje pacientkám fyzickou i psychickou úlevu.

Operace bývá hrazena zdravotními pojišťovnami. Předchází jí stejné předoperační činnosti a pokyny jako u modelace prsou. Provádí se v celkové anestezii. Spočívá ve zmenšení prsní žlázy, modelace prsu do žádoucího tvaru a odstranění nadbytečné kůže. Zmenšení je náročnějším zákrokem než samotná modelace či zvětšení. Pooperační péče a komplikace jsou podobné jako u modelace.