Prsa mají v životě ženy důležitou roli, přestavují symbol krásy, ženskosti a plodnosti. Jejich tvar, velikost a symetrie výrazně ovlivňuje psychiku, sebevědomí a velmi často i partnerský život ženy. Velikost prsou je dána objemem tukové tkáně a prsní žlázy. Ženy, které mají prsa nedostatečně vyvinutá nebo v důsledku úbytku žlázy povislá, mohou podstoupit zvětšení prsou operační metodou (tzv. augmentaci).

Tato operace řeší problém nedostatečně vyvinutých prsou, pokles prsou, ale i asymetrii, tzn. rozdílnou velikost pravého a levého prsu. Nedostatek tkáně se nahrazuje speciálními implantáty, nejčastěji se silikonovou výplní. Věková hranice pacientek je individuální, nejčastěji se pohybuje mezi 19.-40. rokem. Zákrok se doporučuje podstoupit ženám, které už neplánují těhotenství, protože v těhotenství a při kojení dochází k objemovým změnám, které mají na výsledek operace negativní vliv. Plastika prsou může také ohrozit možnost budoucího kojení.

Tvar a velikost prsních implantátů se volí individuálně, stejně jako metoda vložení. Oválný typ implantátů se volí u žen, které chtějí dosáhnout plnějšího tvaru prsu v jeho horní části. Kapkovitý tvar je vhodný pro ženy s malou vrstvou měkké tkáně v horní části prsu. Objem implantátů bývá přibližně 250-400 ml.

Předoperační činnosti

  • Pacientku čeká kromě komplexního předoperačního vyšetření a vyšetření prsou také konzultace s chirurgem ohledně motivace, se kterou k danému zákroku přistupuje.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • Pacientka nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou.
  • V den zákroku se dostaví na kliniku nalačno, bez nalíčení, s umytými vlasy. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.

Operace

Implantát se vkládá pod mléčnou žlázu, tzn. na povrch prsního svalu, nebo přímo pod prsní sval a to třemi různými přístupy:

  1. Z řezu kolem prsního dvorce v jeho dolní části – výsledná jizva je nenápadná, používá se při zvětšení prsou spojeném s modelací nebo při řešení asymetrie
  2. Z řezu v podprsní rýze – tento postup je nejběžnější, vznikne přibližně 3-4 cm dlouhá jizva
  3. Z řezu v podpaží – tato metoda je nejnáročnější, ale pooperační jizva bývá nejméně viditelná

Umístění implantátu pod prsní žlázu je vhodné pro ženy s většími, pokleslými prsy. Proces hojení bývá méně bolestivý a kratší. Nevýhodou může být rýsování implantátu pod kůží, po čase i jeho pokles.

Umístění pod prsní sval se volí u štíhlejších žen s malými pevnými prsy. Implantát není hmatatelný a nedochází k jeho poklesu. Proces hojení je bolestivější a delší.

Pooperační péče

Po operaci je třeba dodržovat klidový režim, bez zbytečného zvedání rukou. První kontrola a vyjmutí stehů bývá 5.-10. den po operaci. Poté se doporučuje provádět tlakové masáže jizev, aby se zabránilo vytvoření vazivového pouzdra kolem implantátu a přispělo k dobrému uložení implantátu a tím docílilo přirozeného tvaru prsu. Tlak se tvoří prsty po dobu 30 sekund postupně na všechny místa jizvy, s několikadenním opakováním. Vhodné je i použití hydratačních krémů. Elastická podprsenka se ponechává od sundání obvazů po dobu minimálně 4 týdnů. Aktivní pohyb horních končetin je možný zhruba po 1 měsíci. Plná fyzická zátěž však až po 2 měsících. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.

Komplikace

Možnými komplikacemi mohou být krevní sraženiny, infekce operační rány a okolí implantátu, krvácení, zbytnělé jizvy. Určitá rizika také vznikají použitím silikonového implantátu, např. vytvoření kapsuly z vazivové tkáně podél implantátu (řešením je další chirurgický zákrok), protržení implantátu (implantát se v průběhu 10-leté až 15-leté životnosti opotřebovává a slábne), vyhřeznutí implantátu (z důvodu přílišného napětí a následně prasknutí kůže), akumulace tekutiny, vytvoření krevní sraženiny, svraštění implantátu, asymetrie (např. v důsledku nedodržení pooperačních pokynů), změna citlivosti bradavek.