Plastická chirurgie

Plastická chirurgie je v současnosti velmi oblíbeným odvětvím medicíny. Klientům nabízí širokou škálu úprav zevnějšku – od plastické operace břicha, stehen, paží, prsou, očních víček, nosu, rtů, až po liposukci či odstranění mateřských znamének. Tyto zákroky pomohou lidem, kteří se cítí nespokojeni se svým vzhledem, ale i těm, kterým jejich vady způsobují zdravotní potíže. Výsledný efekt přináší klientům větší sebevědomí a pocit spokojenosti. Každá plastická operace by však měla být předem důkladně zvážena a prokonzultována s chirurgem.

Plastická operace očních víček (blepharoplastika)

Jde o zákrok upravující změny a odstraňující nežádoucí útvary v oblasti očních víček, a to z důvodů jak kosmetických, tak i léčebných. Tyto zákroky se provádí v anestezii a trvají přibližně 30 až 40 minut. Zákrok však lze po dohodě s chirurgem provést i v narkóze, pokud je toto pro klienta více vyhovující. Po operaci je pacient pod dohledem lékaře a ještě týž den odchází domů. Pouze v případě celkové narkózy zůstává pacient hospitalizován do druhého dne.

Blepharoplastika se zabývá odstraněním přebytečné kůže horních víček a tukových tkání. Nejmodernější laserová technika nahrazuje klasický skalpel a umožňuje provést zákrok v kratším časovém intervalu. Nejčastěji se provádí u pacientů starších 40 let. Lékaři doporučují zákrok neodkládat, zaručí se tak lepší výsledek. Je však třeba si uvědomit, že blepharoplastika neovlivňuje výskyt jemných vrásek v okolí koutku oka. Ty jsou způsobeny mimikou obličejových svalů.

Ostatní operace očních víček:

  • Ektropium (úprava tkání víčka, jeho navrácení k oku)
  • Entropium (úprava tkání víčka, odstranění vyvrácení víčka dovnitř oka)
  • Xantelazma (odstranění tuků v kůži, nejčastěji na vnitřní straně horních víček)
  • Chalasion (odstranění zánětu žlázek za okrajem víček)
  • Hordeolum=ječné zrno (odstranění zánětu žlázek na okraji víčka)
  • Trichiaza (epilace nepravidelně rostlých řas, stočených dovnitř oka)

Předoperační činnosti

– Po konzultaci s chirurgem je pacient podroben předoperačnímu vyšetření. Jeho

cílem je připravit pracienta na zákrok a vyloučit možné komplikace.

– Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin,

Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Harburettas, Mironal a další léky, obsahující

kyselinu acetylosalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.

– Na léčbu po zákroku je doporučeno vzít si dovolenou.

– V den zákroku se pacient dostaví na kliniku na lačno, bez nalíčení, s umytými vlasy.

Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.

– S sebou si pacient vezme tmavé brýle a vhodné oblečení, které nebude muset

přetahovat přes hlavu.

Pooperační péče

V domácím ošetřování pacient dodržuje klidový režim v leže se zvýšenou polohou hlavy, přikládá si studené obklady a elastická obinadla na noc. V pooperačních dnech se objevují otoky a krevní podlitiny, které se však postupně do týdne vstřebají. Oči mohou být citlivější na světlo, proto je vhodné v tomto období nosit sluneční brýle.

Po 4-7 dnech přichází pacient na kontrolu a jsou mu odstraněny stehy. Doporučují se opětovné chladné obklady na noc a ošetřování víček mastí. Do běžného režimu se pacient zapojí týden po operaci. Do sportování a fyzické zátěže po 3-4 týdnech. S líčením je možné začít 14dní po zákroku. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá i na svědomitosti daného pacienta.