Obličej hraje důležitou roli v každodenním životě člověka. Je velmi namáhanou partií těla a odráží většinu našich emocí a nálad. Z důvodu aktivity mimických svalů, dědičností, ale i věkem a s ním spojeným stárnutím, vznikají na obličeji vrásky a kůže se stává povislou. Vzhled obličeje tak může působit smutným, utrápeným dojmem.

Proces stárnutí nastává v individuálně různé věkové hranici. V současnosti se v plastické chirurgii provádí široká řada korekčních výkonů na obličeji i krku, které dokážou proces stárnutí a jeho příznaky výrazně omezit.

Nejčastějším zákrokem bývá face lifting a smass lifting. Faceliftingem se upravují především oblasti tváře, dolní čelisti, krku a rýh a vrásek mezi nosem a ústy. Dochází jím k vypnutí kůže a odstranění jejího nadbytku. Čas vhodný k zákroku je individuální a závisí na mnoha faktorech, především na dědičnosti, životním stylu, stravovacích návycích, stresu, péči věnované pleti ale i celkovém zdravotním stavu. Nejčastější věkovou skupinu tvoří ženy i muži od 40 do 60 let.

Předoperační činnosti

  • Po konzultaci s chirurgem následuje celkové předoperační vyšetření.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • Minimálně dva týdny před operací by nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění ani infekce kůže.
  • V den zákroku se pacient dostaví na kliniku na lačno, bez nalíčení, s umytými vlasy. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
  • S sebou si pacient vezme oblečení, které nebude muset přetahovat přes hlavu.

Operace

Zákrok se provádí zpravidla v celkové anestezii a trvá 3-4 hodiny. Řez je veden z vlasaté části spánkové oblasti směrem dolů kolem boltce a ušního lalůčku do rýhy nad boltcem až dozadu do vlasů. Délka řezu závisí na potřebném rozsahu zákroku. Poté se uvolní kůže tváře a krku a odstraní nadbytky kůže. Pouhým odstraněním přebytku kůže a jejím vypnutím se však nedosáhne dlouhodobého výsledku, protože kůže obličeje a krku poměrně rychle znovu povolí. Proto je potřeba v této fázi provést tzv. smass lifting, který výrazně prodlouží efekt operace. Malým řezem uvnitř nosního průchodu se do podkoží nasolabiální rýhy zavede proužek tzv. smassu (tukové a vazivové tkáně). Dojde tak ke zpevnění podkožní struktury. Nakonec se sešijí kožní okraje. Výsledkem je svěží, odpočinutý a celkově mladistvější vzhled obličeje a vyhlazený podbradek. Face lifting a smass lifting samozřejmě nedokáží zastavit další proces stárnutí. Zákrok lze v rozmezí přibližně 10 let zopakovat.

Pooperační péče

Pacient je propuštěn do domácího ošetřování druhý den, po převazu rány. Je třeba počítat s otoky obličeje a krevními podlitinami očních víček a krku. Může se objevit i zvýšená teplota. Otoky a krevní podlitiny lze zmírnit studenými obklady, teplotu užíváním Paralenu. Mohou se také objevit pocity tahu a porucha citlivosti na operovaných místech. Obojí se po několika týdnech upraví. Po 4-7 dnech je odstraněn obvaz, pacient si umyje vlasy a zůstává v klidovém režimu z důvodu snížení rizika pooperačního krvácení. Je třeba dodržovat polohu na zádech se zvýšením hlavy. Další kontroly a převazy probíhají v intervalu 3-5 dnů. Stehy jsou odstraněny po 10-14 dnech. Líčení je možné týden po odstranění stehů, barvení vlasů 4-6 týdnů po operaci. Slunečnímu záření se lze vystavit až po 3 měsících. Do běžného denní režimu a fyzické zátěže je možné se zapojit zhruba po 1 měsíci. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.

Komplikace

Nejčastější komplikací je pooperační krvácení do podkoží, infekce, odumření okrajů kůže, přechodné porušení mimického svalu tváře, nerovnosti povrchu tváří, částečná ztráta vlasů. Při komplikovaném hojení se mohou vytvořit vystouplé a esteticky nápadné jizvy. Hojení jizev na obličeji však bývá dobré a tyto komplikace jsou vzácné.

Face lifting lze doplnit liftingem krku (tzv. neck lifting), který vypne kůži v dolní části obličeje a na krku, a to zejména plochý krční sval. Řez je při neck liftingu prodloužen za boltci podél vlasové hranice až na šíji.

Lze také využít endoskopické metody úpravy krku a podbradku, při níž se k tkáním proniká pomocí pěti kožních řezů za boltci v rýze pod bradou. Podkožní tuková tkáň se odsaje a svalovina upraví tak, aby bylo docíleno přirozeného úhlu mezi bradou a krkem.