Plastická operace boltců je jednou z nejčastějších plastických operací, neboť kosmetická vada odstávajících uší je jednou z nejběžnějších. Odstávající či jinak zdeformované boltce dosti významně změní výraz obličeje. Takto postižený jedinec musí velmi často čelit posměšným poznámkám ze strany svého okolí. To může být nebezpečné zvláště u malých dětí, u kterých mohou tyto reakce vyvolat psychické poruchy.

Tento zákrok řeší odchylky v postavení, velikosti nebo tvaru ušních boltců. Boltec je tvořen chrupavkou různé tloušťky a elasticity, navrchu pokrytý kůží. Jeho tvar, velikost a postavení je značně variabilní. Odchylky od normálu mohou být vrozené, ale i získané (následek zranění, předchozí operace).

Předoperační činnosti

  • Kromě obvyklého vyšetření probíhá konzultace chirurga s pacientem ohledně motivace, se kterou k zákroku přistupuje a co si od něj slibuje.
  • Před operací se zhotovují fotografie z čelního, bočního i zadního pohledu a detailu deformity ucha. Je také měřen úhel mezi zadní částí boltce a temenem hlavy.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin,

Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Harburettas, Mironal a další léky, obsahující kyselinu acetylosalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.

  • Pacient by neměl trpět žádným akutním onemocněním.
  • Pacient se dostaví na kliniku na lačno, bez nalíčení. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
  • S sebou si vezme vhodné oblečení, tzn. takové, které nebude muset přetahovat přes hlavu.
  • Na léčbu po zákroku bude potřebovat 1-2 týdny dovolené.

Nejčastějším zákrokem bývá korekce odstálých boltců. Ta se provádí v lokální anestezii, ale i v celkové, dle přání klienta. Při lokální anestezii odchází pacient ihned po zákroku do domácího ošetřování, při celkové anestezii je nutná hospitalizace do druhého dne. Zákrok lze provést v kterémkoliv období života. U dětí je vhodným obdobím doba mezi 5.-7. rokem. Nedoporučuje se však provádět u dítěte, které operaci odmítá, neboť s takovýmto pacientem se velmi těžko spolupracuje. Děti je proto třeba předem připravit a zbavit strachu z operace i případného pobytu na oddělení. Operace trvá přibližně jednu hodinu. Řez je veden na zadní straně boltce. Výsledná jizva není nápadná a při běžném pohledu nijak viditelná. Následuje odstranění kožního nadbytku, preparace a uvolnění chrupavky ušního boltce. Při chybném postavení ušních boltců se provádí též modulace chrupavky. Operace končí sešitím okrajů rány jednotlivými stehy.

Pooperační péče

Po zákroku se doporučuje klidový režim. V prvních dnech se u pacientů objevuje bolestivost boltců, která však může přetrvávat i několik týdnů. První převaz je proveden následující den po operaci. Přibližně za 10 až 14 dní jsou odstraněny obvazy i stehy. V následujícím období je nutné uši na noc fixovat čelenkou. Do běžného životního režimu je možné se zapojit po 14 dnech. Do sportování a fyzické zátěže po 2-3 měsících. Rekonvalescence je individuální proces a závisí na celkovém pooperačním průběhu i svědomitosti daného pacienta.

Komplikace

Zákrok je často provázen velkou bolestivostí. Později se mohou vyskytnout přetrvávající citlivost boltců, krvácení, záněty, otoky, alergické reakce či infekce v okolí stehu nebo v chrupavce.

Mezi závažnější komplikace patří asymetrie tvaru boltců, zbytnělé pooperační jizvy, odumírání kůže nad chrupavkou, nerovnosti na chrupavce apod.

Někdy se také lze setkat s pooperačními deformitami, které jsou řešeny reoperacemi. Reoperovat lze nejdříve za 6 až 12 měsíců.