Tvar brady se výrazně podílí spolu s nosem a čelem na vzhledu obličeje. Profil brady je dán postavením horní a dolní čelisti, zubů nebo skusem zubů. Můžeme se však setkat i s tím, že horní a dolní čelisti i skus jsou v dobrém postavení, avšak přesto brada netvoří žádoucí harmonický vzhled obličeje. Je to způsobeno málo nebo naopak výrazně vyvinutým bradovým výběžkem dolní čelisti.

Plastické operace brady se provádí jak ve smyslu zmenšení tak i zvětšení.

Předoperační činnosti

Kromě běžného předoperačního vyšetření je nutné provést také RTG snímky čelistí. Chirurg následně posoudí rozsah výkonu, případně doporučí pacientovi další vyšetření.

Zmenšení brady

Ke zmenšení brady se přistupuje v případech, kdy brada atypicky vyčnívá směrem dopředu. Spočívá ve zbroušení a odstranění části kosti tak, aby výsledek harmonizoval s obličejem. Řez je veden na vnitřní straně dolního rtu, není třeba se tudíž obávat případných jizev. Je však třeba zajistit, aby nebyly porušeny nervy, které zajišťují citlivost dolního rtu. Zákrok je ukončen sešitím řezu vstřebatelným stehem a fixací brady náplastí.

Zmenšení brady se provádí v celkové narkóze.

Zvětšení brady

Ke zvětšení brady se přistupuje v případech, kdy je bradový výběžek nedostatečně vyvinut. Zvětšení bradového výběžku lze provést pomocí umělého implantátu, posunutím vlastní kostní tkáně nebo transplantací tuků neboli lipograftingem.

Zvětšení brady se provádí v celkové narkóze.

  • Metoda pomocí implantátů

Tato metoda je nejčastější metodou zvětšení brady. Jsou při ní používány implantáty silikonové, ale i implantáty z jiných materiálů, které umožňují postupné prorůstání kostí i okolními tkáněmi. Implantát se zavádí z řezu na vnitřní straně rtu, kde se upevní k obnažené kosti drobnými titanovými šroubky a následně vymodeluje do požadovaného tvaru.

Tato metoda nese vyšší riziko zanesení infekce. Proto se někdy přistupuje k metodě zavádění implantátů pomocí příčeného řezu ve vrásce pod bradou. Vznikne tak sice malá jizva, ale zkrátí se výrazně proces hojení a omezí riziko infekce.

  • Metoda pomocí posunutí vlastní kostní tkáně

Při tomto stomatochirurgickém zákroku se speciální pilkou oddělí spodní okraj dolní čelisti, který se vysune dopředu a fixuje dlahami a šroubky. Přistupuje se opět z řezu na vnitřní straně dolního rtu. Při tomto zákroku nehrozí žádná větší rizika, jen je třeba opatrnosti v okolí trojklaného nervu.

  • Metoda pomocí transplantace tuku

Metodou transplantací tuků neboli tzv. lipograftingem se brada zvýrazní a následně se vyhladí prohlubně po obou stranách brady.

Pooperační péče

Hospitalizace pacienta trvá 1-2 dny, poté je propuštěn do domácího ošetřování. Pooperační bolest po 2-3 dnech postupně vymizí. Je ale třeba počítat s otokem čelisti po dobu přibližně 14 dní. V prvním týdnu po operaci má pacient problém s přijímáním stravy. Doporučuje se kašovitá, mixovaná strava a výplachy úst roztokem heřmánku nebo řepíku lékařského po každém jídle.

Hojení a přestavba kosti trvá 3-4 týdny. Po této době je možný návrat k běžné pracovní činnosti a fyzické zátěži. Rekonvalescence je však individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.

Výsledky operace bývají velmi dobré a mívají trvalý efekt. Není už třeba žádných rehabilitací.