Plastická operace břicha neboli abdominoplastika je rozsáhlý chirurgický zákrok zabývající se nedostatky vzhledu břišní stěny. Odstraňuje přebytečnou kůži a tuk a zpevňuje břišní svaly. Jejím cílem je dobrý vzhledový i funkční výsledek a zamezení dalšímu povolování břišní stěny.
Abdominoplastika řeší především:
- Povolenou kůži břicha
Zejména po těhotenství ztrácí kůže pružnost a není schopna se vrátit do původního stavu. Zůstává v podbřišku nebo v oblasti pupku uvolněná, svraštělá.
- Povislou kůži
Příčinou bývá výrazný úbytek váhy, po kterém už kůže není natolik elastická, aby se přizpůsobila úbytku tuku. Kůže zůstane vytahaná a tvoří nevzhledné kožní řasy.
- Funkční poruchy břišní stěny
Přímý břišní sval se rozestoupí a břišní stěna zůstane povolená. Vzniká tak povislé břicho. Tvar břišní stěny je často deformován nadměrnou vrstvou podkožního tuku.
- Problém strií
Strie vznikají v těhotenství nebo v důsledku rychlého váhového přírůstku, kdy kůže popraská a vytvoří drobné bělavé jizvičky.
Abdominoplastika se provádí také u mužů, kterým po výrazném úbytku váhy zůstala v oblasti břicha přebytečná kůže. Abdominoplastika mývá velmi dobré a trvalé výsledky, neléčí však obezitu. Horní věková hranice pacientů je dána dobrým zdravotním stavem.
Předoperační činnosti
- Pacienta čeká kromě klasického předoperačního vyšetření také konzultace s chirurgem ohledně motivace, se kterou k danému zákroku přistupuje.
- Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
- Pacient nesmí minimálně 2 týdny před operací prodělat žádné virové či jiné onemocnění.
- 1 měsíc před operací se doporučuje vysadit hormonální antikoncepci.
- V den zákroku se pacient dostaví na kliniku nalačno, s umytými vlasy a bez nalíčení. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
Operace
Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 2-3 hodiny. Řez je veden v podbřišku, mezi kyčelními kostmi. Výsledná jizva je tedy později kryta spodním prádlem. Kůže a podkoží se oddělí od břišních svalů až k žebrům a hrudní kosti. Pupek se ořízne a po výkonu přemístí do požadované polohy. Uvolněná kůže se vytáhne směrem dolů a její přebytek odstraní. Pokud jsou rozestoupeny přímé břišní svaly, je provedeno jejich sešití a zpevnění. Operace je mnohdy zkombinována také s liposukcí pasu a boků. Řez se sešije v několika vrstvách vstřebatelnými stehy.
Miniabdominoplastika
Miniabdominoplastika je zákrok menšího rozsahu, je poloviční verzí klasické abdominoplastiky. Řeší kožní nadbytek v horní či dolní oblasti břicha. Provádí se také v celkové anestezii a trvá přibližně 1 hodinu.
Dolní miniabdominoplastika se provádí při uvolněné kůži ve spodní části břicha, pokud je oblast nad pupkem pevná. Řez je veden v podbřišku.
Horní miniabdominoplastika se provádí, pokud je kůže nad pupkem vytahaná a naopak podbřišek je pevný. Řez je veden v podprsní rýze.
Další operační metodou je tzv. umbilikoplastika (úprava pupeční jizvy). Ta upravuje tvar pupku, většinou jde o vtažení vypouklého pupku. Provádí se v lokální anestezii. Jizva zůstává uvnitř pupku.
Pooperační péče
Hospitalizace trvá 2-3 dny, poté je pacient propuštěn do domácího ošetřování, kde dodržuje klidový a dietní režim. Břicho je bandážované kompresivním pásem. Zákrok je velmi bolestivý. Bolest je mírněna analgetiky, otoky a modřiny mastmi. Pacienti většinou trpí tahem v jizvě, který by měl do 3 týdnů odeznít. Nevstřebatelné stehy se odstraní 7.-18. den po operaci. Po 3 týdnech se doporučuje začít s tlakovými masážemi jizev. Tlak se tvoří prsty po dobu 30 sekund postupně na všechny místa jizvy, s několikadenním opakováním. Vhodné je i použití hydratačních krémů. Do zaměstnání je možné se zapojit po 2-4 týdnech. Do plné fyzické zátěže po 6-8 týdnech. Minimálně 4 měsíce je nutné jizvy chránit před slunečním zářením. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.
Komplikace
Mezi nejčastější komplikace patří krvácení, modřiny, infekce, hnisání či odumření tkáně, ztráta citu v operované oblasti, asymetrie břicha či umístění pupíku, zbytnění jizvy.