Plastická operace nosu je jedním z technicky nejobtížnějších zákroků plastické chirurgie. Vyžaduje velkou zkušenost a estetický cit operatéra. Nos je velmi citlivě vnímán jako důležitá součást obličeje. Každá změna tvaru nosu je proto i zásadní změnou výrazu obličeje. Tato změna má často vliv na psychiku a vývoj osobnosti. Proto je třeba přistupovat k plastické operaci nosu velmi zodpovědně a měla by jí předcházet konzultace s plastickým chirurgem. Ten posuzuje mimo jiného i zdraví, věk pacienta, hodnocení tvaru či deformace nosu a charakter kůže (ten má totiž vliv na hojení). V mnohých zařízeních lze využít softwarový modelovací program, což usnadní představu finální vizáže obličeje. Lze také využít práci s fotografiemi a kreslenými obrazy. Plastika nosu není pouze estetickou záležitostí, ale odstraňuje také funkční poruchy (sníženou nosní průchodnost).
Cílem operace je změna tvaru a velikosti nosu a to buď jen chrupavčité části nebo celého nosu, tzn. včetně kostěné části. Deformace a odchylky od normálu mohou být vrozené i získané (úrazy, pooperační stavy). Dolní věková hranice je dána ukončením růstu kostry obličeje a zubního oblouku (tzn. u žen od 16-17 let, u mužů zhruba od 18 let). Horní hranice bývá doporučena do 35 let, ale jde o věc velmi individuální a neznamená to, že operaci nemůže podstoupit člověk ve vyšším věku.
Předoperační činnosti
- Pacient absolvuje klasické předoperační vyšetření a konzultaci s chirurgem.
- Minimálně měsíc před operací by pacient neměl užít léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – ovlivňují srážlivost krve.
- Pacient by neměl dva týdny před operací prodělat žádné akutní onemocnění a měl by přestat nebo omezit kouření.
- Pacient se dostaví na kliniku na lačno. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
- S sebou si vezme vhodné oblečení, tzn. takové, které nebude muset přetahovat přes hlavu.
- Je třeba počítat s tím, že na léčbu po zákroku bude pacient potřebovat dovolenou.
Průběh operace
Operace se provádí v lokální nebo celkové anestezii a trvá 1-2 hodiny v závislosti na rozsahu modulace. Provádí se přístupem z nosních dírek, což eliminuje vznik vnějších jizev, ale zároveň klade velký důraz na hmat, cit a zkušenosti chirurga. Provedení spočívá v uvolnění a modulaci měkkých tkání, chrupavek a nosní kůstky. Je ukončena fixací nosu sádrovou dlahou a tamponádou nosních dírek. Rhinoplastikou lze dosáhnout zmenšení či zvětšení velikosti, úpravy tvaru špičky nebo nosní přepážky, ale také úpravy rozpětí nosních dírek.
Pooperační péče
Zákrok není bolestivý, pacient vnímá pouze tahy, tlaky a ťukání na kostěnné oblasti. Druhý den po zákroku je již propuštěn do domácího ošetřování. Týden po operaci se doporučuje klidový režim. Otok nosní sliznice, který omezuje dýchání, lze zmírnit chlazením. Minimálně týden po operaci je zakázáno smrkat. Do běžného denního režimu se lze zapojit ihned po sundání sádry, tedy asi po 14 dnech od operace. K celkovému zahojení dochází zhruba po roce. Tento dlouhodobý proces hojení však již pacienta neomezuje v běžném životě. Sportování či větší fyzická zátěž je možná již po 6-8 týdnech po operaci.
Komplikace
Komplikace nastalé při hojení mohou negativně ovlivnit dobrý výsledný efekt operace. Patří k nim především silnější zjizvení, infekce, uvolnění stehů, krvácení, hematomy, poruchy čichu, nosní neprůchodnost. Ne vždy je pacient s výsledkem rhinoplastiky spokojen. U některých operačních zákroků se původní deformitu nepodaří odstranit, ba naopak se vada ve výjimečných případech i zvýrazní. Reoperaci lze ale provést minimálně s ročním odstupem.